Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Katolicka świątynia z połowy XVIII stulecia, wybudowana w 1753 roku. Precyzyjniejszym określeniem byłoby jednak “odbudowana” - pierwszy kościół w tym północno-wschodnim zakątku Kamienia Pomorskiego powstał prawdopodobnie w XIII wieku - pierwsza pisemna wzmianka datowana jest na 1297 rok.

Pierwszy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był wzorowany na przybytku ufundowanym w ramach misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu w 1124 r. Świątynię kilkukrotnie przebudowywano (np. na początku XVII w. na kaplicę cmentarną),a jeszcze częściej była niszczona przez żywioły ognia - pożary trawiły budynek m.in. w 1308 i 1483 r. - oraz wody: gwałtowny sztorm zmył budowlę w 1743 r.

Odbudowa, która miała miejsce dekadę później, nastąpiła już na całkowicie barokową modłę. Najciekawszym elementem jest zapewne wieża zakończona hełmem z podwójną latarnią. Po II WŚ kościół zamknięto, do 1985 r. działał w nim lokalny dom kultury. Potem status miejsca kultu został w nim przywrócony.

Opisywana świątynia jest kościołem filialnym parafii św. Ottona, której główna świątynia mieści się w katedrze św. Jana Chrzciciela.

Mini przewodnik

Barokowy zabytek sakralny, wybudowany na miejsce świątyni średniowiecznej. Dzisiejszy kościół Wniebowzięcia NMP w Kamieniu Pomorskim powstał w 1753 r., natomiast wcześniejsze miejsce kultu wzniesiono ok. XIII stulecia. Po II WŚ budynek z charakterystyczną dzwonnicą przystosowano na potrzeby domu kultury, ponowna konsekracja nastąpiła po 1985 r.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja