Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Późnogotycka świątynia z charakterystyczną drewnianą wieżą, wybudowana najprawdopodobniej w połowie XVII wieku na miejscu kościoła zniszczonego przez pożar. Budynek przetrwał stulecia niemal nienaruszony, nie licząc kilku drobnych remontów i architektonicznych korekt w konstrukcji.

Głównym atutem turystycznym kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny są wyposażenie i ozdoby, pamiętające jeszcze XVII stulecie. Szczególnie cenne są malowidła wykonane przez Joachima Sellina. Artysta pochodzący z Wolina jest autorem polichromii na ścianach i sklepieniu, kwiatowych ozdób barierek przed kolejnymi rządami ławek oraz tablicowych obrazów. Najważniejszy spośród nich jest “Sąd Ostateczny” - jeśli chodzi o rozmiary dzieł malowanych bezpośrednio na deskach, ten nie ma sobie równych na całym Pomorzu Zachodnim.

Spośród pozostałych elementów kościoła na wyróżnienie zasługują jeszcze empory (organowa i kolatorska) oraz wyjątkowo piękne ambona i ołtarz główny. Wyrzeźbił je Georg Beckmann, a za prace malarskie odpowiadał mistrz z Trzebiatowa Chrystian Basche.

Mini przewodnik

Architektoniczny zabytek z późnego gotyku, choć wzniesiony najprawdopodobniej już w połowie XVII stulecia. Kościół Narodzenia NMP w Jarszewie do dziś zachował mnóstwo z oryginalnego wyglądu i wystroju. Poza detalami budowli, na szczególną uwagę zasługują m.in. polichromie pędzla Joachima Sellina - zwłaszcza obraz “Sąd Ostateczny” - ołtarz główny i ambona.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja