Ratusz Kamienia Pomorskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wybudowany w centrum miejscowości na przełomie XIII i XIV wieku. Prawa miejskie Kamień Pomorski otrzymał nieznacznie wcześniej - w 1274 roku. Kamieński ratusz wielokrotnie przebudowywano bądź modernizowano.

6 najpoważniejszych remontów siedziby lokalnych władz miało miejsce w XV, XVII, XVIII, XIX i na początku XX wieku. Powody zazwyczaj były dwa: ratusz należało powiększyć lub odbudować po wojennej zawierusze. Kolejna rekonstrukcja z 1969 roku, która podniosła zabytek ze zgliszcz po II Wojnie Światowej, przywróciła mu bardziej średniowieczny, neogotycki już wygląd. Zapewne najbliższy oryginalnego magistratu.

Budynek posiada trójarkadowe podcienia ze wschodu, elewacja ozdobiona jest ostrymi łukami i występami w murach - lizenami. Z akcentów renesansowych w ratuszu, warto zwrócić uwagę na maswerkowe wzory na szczycie zachodniej ściany zewnętrznej, zwieńczonej herbem Kamienia Pomorskiego.

Mini przewodnik

Reprezentacyjna siedziba miejskich władz, wybudowana na przełomie XIII i XIV. Najprawdopodobniej ratusz wzniesiono tuż po tym, jak w 1274 r. Kamień Pomorski otrzymał prawa miejskie. Od tego czasu magistrat wielokrotnie przebudowywano, o zniszczeniach wojennych nie wspominając. Po rekonstrukcji z 1969 r. zabytek łączy elementy neogotyckie i renesansowe.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja